Kategorie

Menu

Uživatel

7 trendů v oblasti osvětlení pro rok 2018

Technologie v oblasti světelné techniky se neustále mění. Během příštích 12 měsíců by se měl hlavní směr posunout od honby za energetickou úsporností k propojení s digitálními technologiemi a chytrým bydlením. V tomto článku Vám přinášíme výčet 7 trendů, které budou pro rok 2018 v oblasti světelné techniky podle LuxReview zásadní.

Zajímavosti ve článku týkajícím se trendů v osvětlení:

Nové funkce svítidel

Svítidla již nebudou sloužit pouze k svícení a oživení interiéru. Jejich záběr se posune novým směrem. Budou vybavena chytrými senzory a například bude přes ně možné šířit Wi-Fi signál. Podobně jako se stává populárním "Internet věcí" tak se bude rozšiřovat pojem "digitální světlo".

Již nebude potřeba vypínač

Postupně se začne opouštět tradiční ovládací prvek svítidel - vypínač. V roce 2018 se předpokládá masové rozšíření nové vlny "inteligentního" ovládání. Prim v tomto bude nejspíše hrát čím dál více rozšířená technologie Bluetooth. Začneme se také setkávat s tím, že se světla budou učit, kdy mají zapnout a kdy vypnout. Vše vypozorují z našeho chování. Toto je již nyní využíváno například u inteligentních termostatů.

Rozšíření Li-Fi

Dojde k rozšíření přenosu dat pomocí Li-Fi (Light Fidelity) technologie, tedy přenosu dat pomocí světla. Mezi hlavní výhody této technologie patří zejména její přenosová rychlost, která je vyšší než současně používaná Wi-Fi technologie. Za zmínku také stojí, že datový přenos může probíhat jak ve viditelném, tak i infračerveném pásmu.

Koncept "connected office"

Velké společnosti budou čím dál více prosazovat koncept propojeného pracovního prostoru. To znamená, že chytré přístroje obklopí jejich zaměstnance. Toto by mělo vést ke zvýšení efektivity prostřednictvím vytvoření příjemného pracovního prostředí a odbouráním procesů, které není nutné aby plnil člověk, když je může za něj udělat stroj. Součástí tohoto celku budou bezesporu i chytré svítidla, protože osvětlení hraje klíčovou roli při vytváření optimálních pracovních podmínek.

Bluetooth se dostane na trůn

Mnoho let probíhal boj o to, která technologie bude sloužit k přenosu dat mezi a k novým chytrým zařízením. Jak jsme psali výše, tak to vypadá, že korunu získá technologie Bluetooth. Toto bude mít zejména dopad na její samotný technologický rozvoj - bude klesat její energetická náročnost a zvyšovat se její dosah. Toto se samozřejmě dotkne i ovládání světelných prvků, které využíváte ve svém každodenním životě.

Nárůst Human Centric Lighting

Jak bylo uvedeno v odstavci týkajícího se "connected office", světlo zásadně ovlivňuje lidský organismus a psychiku. Toho se dá docílit zejména změnou intenzity a teploty chromatičnosti. Human Centric Lighting (HCL) může nejen pomoci lidem lépe pracovat, ale také lépe odpočívat. Svítidla budou svým nastavením reagovat na to v jaké denní fázi právě jsme a podle toho upraví světelné vlastnosti. Nezastupitelnou roli tento koncept má také například v oblasti léčení duševních nemocí, kde správné osvětlení pomůže pacientovi se uvolnit a snížit míru stresu.

Větší pozornost pro světelné znečištění

Světelné znečištění je již mnoho let tématem, které se řeší ale teprve v roce 2018 by se mu melo dostat větší pozornosti i mimo odborné kruhy. Světelné znečištění je v obecném smyslu jakékoliv umělé - člověkem vytvořené - světlo, které osvětluje to co nemá. Jedná se zejména o rozptyl světla na parkovištích velkých aglomerací, ale také světelná reklama a různé odlesky veřejného osvětlení. Světelné znečištění má dopad zejména na přírodu kolem nás. Zvířata často mají přehozené bioritmy a jsou agresivní. Stává se také, že rostliny mohou rozkvést dříve než by správně měly. Nezanedbatelný dopad má ale i na lidi. Toto souvisí s HCL.

Jak vidíte, čeká nás moc zajímavý rok 2018 a to i kdyby se naplnila jen část výše uvedeného.

Zdroje:

  • https://notebook.cz/clanky/technologie/2016/li-fi
  • https://mutualmobile.com/posts/the-connected-office-what-does-iot-mean-for-the-workplace
  • http://svetlovpraxi.cz/2017/12/12/dopad-led-osvetleni-na-lidsky-organismus/
  • http://luxreview.com/article/2017/12/10-big-lighting-trends-for-2018
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Bteln%C3%A9_zne%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD
Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím