Kategorie

Menu

Uživatel

Jak správně nasvětlit zrcadlo v koupelně a nejen v ní?

Nasvětlení zrcadla není žádná velká věda, stačí jen dodržet pár základních osvětlovacích pravidel, které se dozvíte v tomto našem článku.

Zajímavosti v článku:

Nikdy nenasvětlujeme zrcadlo přímým světlem.
Nejlepší jsou rovnoměrné postranní zdroje soft světla.
Když máme možnost jen stropního svítidla, tak využijeme alespoň s opálovým sklem.

Světlo je všude kolem nás

Základní princip, který je nutné u nasvětlování zrcadla dodržovat je, že nikdy se neosvětluje přímo zrcadlo. Doporučení vychází z toho, z principu odrazu světla. To, jak lidé vidí svět kolem sebe, je důsledek toho, že se světlo různě odráží od povrchu předmětů, které nás obklopují. Některé tyto odrazy světla pak zachytí lidské oko. Ale jeden povrch úplně nehraje podle těchto pravidel - je to povrch zrcadla.

Jak se chová světlo odrážející se od zrcadla?

Zatímco, od jiných povrchů se světlo odráží do všech směrů, povrch zrcadla funguje trochu jiným způsobem. Paprsky světla se totiž od zrcadla odráží ve stejném úhlu ve kterém na něj dopadají. Navíc dochází k orazu 100% světla. Toto je velmi dobrá vlastnost, když se na sebe v zrcadle  potřebujeme podívat v normálních podmínkách. Vzniká však problém v případě, že se setmí. V tomto případě potřebujem zrcadlo nasvětlit tak, abychom se v něm viděli bez nežádoucích oslnujících odlesků a různých stínových deformací.

Optimální osvětlení zrcadla

Svítidlo Ritten je vhodné k osvětlení zrcadla.Když stojíte v koupelně před zrcadlem, tak se světlo odráží od našeho obličeje a následně směřuje na povrch zrcadla, od kterého se odráží zase zpět k nám a oko jej převádí na obraz. To co potřebujete, je jasně respektive ostře vidět váš obličej bez odlesků a stínů - dosáhnete toho jen pomocí nepřímých zdrojů soft světla. V ideálním případě by navíc měly být obě strany vašeho obličeje rovnoměrně osvětleny, což zajistí, že odraz v zrcadle bude bez nežádoucích stínů. Toto například splňuje naše svítidlo Ritten.

 

Se stropním svítidlem to také jde, ale....

Velmi často se setkáváme s řešením, že zákazník má v koupelně pouze jedno stropní svítidlo. Toto řešení dobře poslouží k funkčnímu osvětlení koupelny, bohužel k osvětlení zrcadla je zcela nedostatatečné. Světlo se nešíří rovnoměrně a proto je odraz v zrcadle deformován a neposkytuje optimální obraz.
Když už nemáte jinou možnost, tak alespoň využijte svítidlo, které má opálové sklo. To totiž alespoň částečně rovnoměrně rozptyluje světlo a nedochází k tak velké deformaci odrazu v zrcadle.

Jak vidíte, nasvětlení zrcadla není žádná velká věda, stačí jen doržovat pár základních pravidel.

Zdroje:

  • http://luxreview.com/article/2017/10/how-do-you-light-a-bathroom-mirror-
  • HABEL, Jiří. Světlo a osvětlování. Praha: FCC Public, 2013. ISBN 978-80-86534-21-3.
Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím