Kategorie

Menu

Uživatel

Co je komunikační standard Matter u svítidel?

Ideální chytrá domácnost bez problémů předvídá vaše potřeby a okamžitě reaguje na příkazy. Sjednotit jednotlivé částu chytré domácnosti se snaží Matter.

4/2023

Co se v článku dozvíte?

  • Co vám Matter přináší.
  • Jak matter funguje, kdo ho podporuje a jak je zabezpečený.

Co je Matter?

Matter slibuje, že umožní různým zařízením a ekosystémům, aby spolu dobře spolupracovaly. Výrobci zařízení musí dodržovat standard Matter, aby zajistili kompatibilitu svých zařízení s inteligentní domácností a hlasovými službami, jako je Alexa od Amazonu, Siri od Applu, Asistent od Googlu a další. Lidem, kteří si budují chytrou domácnost, Matter teoreticky umožňuje koupit jakékoli zařízení a používat k jeho ovládání hlasového asistenta nebo platformu, kterou preferují (ano, měli byste mít možnost používat různé hlasové asistenty pro komunikaci se stejným produktem).

První protokol běží na síťových vrstvách Wi-Fi a Thread a pro nastavení zařízení využívá Bluetooth Low Energy. Ačkoli bude podporovat různé platformy, budete si muset vybrat hlasové asistenty a aplikace, které chcete používat - neexistuje žádná centrální aplikace nebo asistent Matter. Celkově lze očekávat, že zařízení chytré domácnosti na vás budou lépe reagovat.


V čem je Matter jiný?

Standard Matter spravuje organizace Connectivity Standards Alliance (neboli CSA, dříve Zigbee Alliance). Odlišuje ji šíře jejího členství (více než 550 technologických společností), ochota přijímat a slučovat nesourodé technologie a skutečnost, že se jedná o projekt s otevřeným zdrojovým kódem. Nyní, když je připravena sada pro vývoj softwaru (SDK), mohou ji zainteresované společnosti bezplatně používat k začlenění svých zařízení do ekosystému Matter.

Díky tomu, že vznikl v rámci Zigbee Alliance, má Matter pevný základ. Spojení hlavních platforem pro inteligentní domácnosti (Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Home a Samsung SmartThings) je úspěchem. Je optimistické si představit bezproblémové přijetí Matteru ve všech oblastech, ale těší se přílivu nadšení, protože se k němu již přihlásila řada značek chytrých domácností, včetně společností August, Schlage a Yale v oblasti chytrých zámků; Belkin, Cync, GE Lighting, Sengled, Signify (Philips Hue) a Nanoleaf v oblasti chytrého osvětlení; a další, jako Arlo, Comcast, Eve, TP-Link a LG. Ve sdružení Matter je více než 280 členských společností.

Kdy přijde Matter?

Na projektu Matter se pracuje již několik let. První verze měla vyjít koncem roku 2020, ale byla odložena na následující rok, přejmenována na Matter a poté se hovořilo o letním vydání. Po dalším odkladu je nyní konečně připravena specifikace a certifikační program Matter 1.0. K dispozici je SDK, nástroje a testovací případy a pro certifikaci produktů je otevřeno osm autorizovaných testovacích laboratoří.

CSA uvádí, že poslední odklad vznikl proto, aby se před uvedením na trh vešlo více zařízení a platforem a aby bylo zajištěno, že všechna budou vzájemně bezproblémově fungovat. Na certifikaci pracuje více než 130 zařízení a senzorů na 16 vývojových platformách (operačních systémech a čipových sadách) a brzy lze očekávat mnoho dalších.

Jak je to s dalšími standardy pro chytré domácnosti?

Cesta k nirváně chytré domácnosti je dlážděna různými standardy, jako jsou například Zigbee, Z-Wave, Samsung SmartThings, Wi-Fi HaLow a Insteon. Tyto a další protokoly budou existovat a fungovat i nadále. Společnost Google sloučila své technologie Thread a Weave do technologie Matter. Nový standard využívá také standardy Wi-Fi a Ethernet a pro nastavení zařízení používá Bluetooth LE.

Matter není jednotná technologie a měla by se časem vyvíjet a zdokonalovat. Nebude pokrývat všechny možné případy použití pro všechna zařízení a scénáře, takže se budou nadále vyvíjet další standardy. Čím více platforem a standardů se s technologií Matter spojí, tím větší je její potenciál uspět, ale roste také výzva, aby vše fungovalo bez problémů.

Bude Matter fungovat se stávajícími zařízeními?

Některá zařízení budou s technologií Matter fungovat po aktualizaci firmwaru. Jiné nebudou kompatibilní nikdy. Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Mnoho zařízení, která v současné době pracují se Thread, Z-Wave nebo Zigbee, by mělo být schopno pracovat s Matter, ale není jisté, že se dočkají aktualizace. Nejlepší je informovat se u výrobců o konkrétních zařízeních a budoucí podpoře.

První specifikace neboli Matter 1.0, pokrývá pouze určité kategorie zařízení, mj:

  • Žárovky a vypínače
  • Chytré zástrčky
  • Chytré zámky
  • Bezpečnostní a zabezpečovací senzory
  • Mediální zařízení včetně televizorů
  • Chytré žaluzie a rolety
  • Ovladače garážových vrat
  • Termostaty
  • Řídicí jednotky HVAC

Bezpečnostní kamery a zvonky, robotické vysavače a další zařízení budou pravděpodobně zahrnuty v pozdější specifikaci.

Jak do toho zapadají rozbočovače pro chytrou domácnost?

Aby dosáhly kompatibility s Matterem, aktualizují některé značky, například Philips Hue, své rozbočovače. To je jeden ze způsobů, jak obejít problém nekompatibilního staršího hardwaru. Aktualizace rozbočovačů tak, aby pracovaly s novým standardem Matter, umožňuje připojit starší systémy, což ukáže, že standardy mohou koexistovat. Získání plného potenciálního přínosu technologie Matter však často vyžaduje nový hardware. Po přijetí systému byste se měli rozbočovačů zbavit úplně.

Základní technologie Thread v systému Matter umožňuje zařízením, jako jsou chytré reproduktory nebo světla, fungovat jako směrovače Thread a vytvářet síť typu mesh, která může předávat data, čímž se zvyšuje dosah a spolehlivost. Na rozdíl od tradičních rozbočovačů chytré domácnosti tyto směrovače Thread nevidí dovnitř paketů dat, které si vyměňují. Data mohou být bezpečně přenášena mezi jednotlivými zařízeními v síti od různých výrobců.


Jak je to se zabezpečením a ochranou osobních údajů?

Na scéně chytré domácnosti se často objevují obavy o bezpečnost a soukromí. Matter je navržena tak, aby byla bezpečná, ale jak moc bezpečná, se dozvíme, až když bude fungovat v reálném světě. CSA zveřejnila soubor zásad bezpečnosti a ochrany soukromí a plánuje využít distribuovanou účetní knihu.
a infrastrukturu veřejných klíčů k ověřování zařízení. To by mělo zajistit, že lidé budou do svých domácností a sítí připojovat autentická, certifikovaná a aktuální zařízení. Shromažďování a sdílení dat bude stále probíhat mezi vámi a výrobcem zařízení nebo poskytovatelem platformy.

Tam, kde jste dříve měli jediný uzel, který jste museli zabezpečit, se budou zařízení Matter většinou připojovat přímo k internetu. To je činí potenciálně náchylnějšími k hackerům a malwaru. Matter však také umožňuje místní ovládání, takže příkaz z telefonu nebo chytrého displeje nemusí procházet přes cloudový server. Může projít přímo do zařízení ve vaší domácí síti.

Omezí výrobci a platformy funkčnost?

I když velcí poskytovatelé platforem vidí ve společném standardu přínos, nehodlají otevřít plné ovládání svých zařízení svým konkurentům. Mezi zkušenostmi s ekosystémem „walled garden“ a funkčností Matteru vznikne propast. Výrobci si také ponechají některé funkce jako proprietární.

Například zařízení Apple možná budete moci zapnout nebo vypnout hlasovým příkazem Google Assistant, ale pro úpravu některých nastavení nebo přístup k pokročilým funkcím budete muset použít Siri nebo aplikaci Apple. Výrobci, kteří se k Matteru přihlásí, nejsou povinni implementovat celou specifikaci, takže rozsah podpory bude pravděpodobně různý.

Bude mít Matter úspěch?

Matter je prezentován jako všelék na chytré domácnosti, ale to ukáže až čas. Málokterá inovace, pokud vůbec nějaká, zvládne vše hned od začátku. Je však potenciálně cenné vidět na zařízení logo Matter a vědět, že bude fungovat se stávajícím nastavením chytré domácnosti, zejména v domácnostech s iPhony, telefony se systémem Android a zařízeními Alexa. Svoboda, kdy můžete kombinovat svá zařízení a hlasové asistenty, je lákavá.

Nikdo nechce vybírat zařízení na základě kompatibility. Chceme si vybírat zařízení s nejlepší sadou funkcí, nejvyšší kvalitou a nejžádanějším designem. Doufejme, že Matter nám to usnadní.

Zdroj:

  • https://www.wired.com/story/what-is-matter/

Chcete se dozvědět o více?

Pokud potřebujete další informace nebo cenovou nabídku, neváhejte nás kontaktovat nebo se podívejte do našich produktových katalogů.

Rádi Vám pomůžeme vybrat nejvhodnější produkt pro Vaše potřeby a zajistíme profesionální poradenství vycházející z dlouhodobých zkušeností. Také se můžete podívat na další zajímavá svítidlanaší nabídky, která jsou určena pro různé aplikace. A to jak pro použití v interiéru, tak i exteriéru.

Jsme také schopni pro Vás vyrobit svítidla na míru.

Kontaktní formulář

Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím