Kategorie

Menu

Uživatel

Jak správně osvětlit místnosti ve Vašem domě či bytě ?

Nevíte jak na ideální osvětlení ve Vašem domě ? Lámete si hlavu nad tím jak propočítat to nejvhodnější osvětlení do jednotlivých místností ? Správná volba osvětlení je velmi důležitá, ať již z hlediska zdravotního tak toho jak se budete v daných prostorech cítit.

1/2021

Co se v našem článku dozvíte?

  • Vliv umělého a přirozeného světla na Vaše zdraví.
  • Vhodné a nevhodné osvětlení v interiéru.
  • Role přirozeného světla na osvětlení v interiéru.
  • Jaké by mělo být osvětlení v jednotlivých místnostech?

Co může způsobovat nekvalitní osvětlení?

Nekvalitní osvětlení může mít za následek zvýšení změn nálad, únavy, zhoršení zraku, bolesti hlavy či očí, dokonce může způsobovat deprese a jiné psychické problémy. Opačným problémem u osvětlení je také nadbytek světla, tzv přesvícení.

Je důležité, aby v jednotlivých místnostech bylo osvětlení uzpůsobené tomu, jaké v nich provádíme činnosti. Například v přesvícené místnosti kde pracujeme nebo se učíme, můžeme ztrácet soustředění v důsledku bolesti očí a hlavy. Naopak při nevhodně zvoleném osvětlení v kuchyni riskujeme to, že se bude světlo odrážet, či bude nedostatečné a můžeme tak snadněji přijít k úrazu. Osvětlení v místnostech, kde provádíme manuální činnost (garáži, kuchyň, dílna atp) by světlo nemělo vytvářet odlesky a stíny, které mají za následek větší zátěž pro oči a zvyšuje se tak pravděpodobnost toho, že se můžeme zranit.

Denní přirozené světlo

Samozřejmě i denní přirozené světlo je důležitý faktor osvětlení místnosti. Má vliv na duševní pohodu či výkon a kreativitu. V každé místnosti je nejideálnější kombinace přirozeného světla a osvětlení pomocí svítidel. Při nadbytku denního světla můžeme použít stínící techniku jako jsou žaluzie, závěsy atd. Velkou roli hraje také intenzita a úhel slunečního záření, protože se nám denní světlo v průběhu dne ale při změně ročních období mění. Nejlepší je mít okna orientována na jih či sever, protože sluneční světlo nebude nikdy příliš pronikavě ostré a bude celý den vyvážené.

 

Jak intenzivní by tedy mělo být osvětlení v jednotlivých místnostech?

Jaké množství světla je zapotřebí pro výkon určitých činností či jaké množství světla je zapotřebí do jednotlivých místností se nejjednodušeji dozvíte v následujících tabulkách. V nich uvádíme přehled, kolik luxů by mělo být emitováno v jednotlivých místnostech či při určitých činnostech. Množství světla, dopadající na povrch, se měří v tzv. luxech (lx). Lux je jednotka intenzity osvětlení. Je to osvětlení, které je způsobené světelným tokem 1 lm (lumen) dopadajícího na plochu 1 m².

Intenzita osvětlení dle pracovní činnosti

 

Druh pracovní činnosti

Intenzita osvětlení - množství světla na m2

Osvětlení místnosti pro základní orientaci při občasném pobytu

50 lux

Prostory kde provádíme příležitostné činnosti, ale se zásadní rolí zraku

100 lux

Prostory, kde dochází k manipulaci na zařízení s vysokým kontrastem

300 lux

Prostory, kde dochází k manipulaci se středním kontrastem

500 lux

Prostory, kde dochází k manipulaci s předměty s nízkým kontrastem

1000 lux

Prostory, kde dochází k manipulaci s předměty na hranici viditelnosti

3000 - 10000 lux

 

Intenzita osvětlení dle typu místnosti

 

Typ místnosti

Intenzita osvětlení - množství světla na m2

Chodby a místa pro komunikaci

100 lux

Šatny a toalety

200 lux

Kanceláře - psaní, čtení, zpracování dat

500 lux

Kancelář - třídění dokumentů, kopírování300 lux

300 lux

Odpočinkové prostory

100 lux

Prádelna

300 lux

 

To jak intenzivní žárovky byste měli použít v jednotlivých místnostech se můžete také dozvědět vlastním výpočtem, díky němuž dojdete k přesnějšímu výsledku. Nejjednodušeji vypočítáte osvětlení místnosti on line zde či pomocí vzorečků.

Jaké zdroje světla jsou v interiéru ideální?

 

Pro příjemné osvětlení většinou není dostačující jen jeden zdroj světla. Třeba v ložnici, kromě hlavního osvětlení, máme také lampičky na čtení. Naším cílem by mělo být osvětlit místnost několika zdroji různých intenzit. Intenzita by se měla pohybovat kolem hodnoty v tabulce či se blížit hodnotě, kterou jste vypočítali, v kombinaci s denním přirozeným světlem. Světelné podmínky určují také proměnné jako je například výmalba, úhel ve kterém lampa světlo emituje či osobní preference.

 

Informační zdroje k článku

  • https://www.dokumentacebozp.cz/aktuality/osvetleni-pracoviste/
  • https://www.srubyservis.cz/aktuality-spravne-osvetleni-mistnosti-aneb-jak-spocitat-kolik-svetla-potrebujeme-pro-jednotlive-mistnosti

 

Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím