Kategorie

Menu

Uživatel

Základní druhy světelných objímek

Víte co znamená písmeno "E" na začátku názvu žárovky? Odpověď naleznete v našem článku zaobírajícím se popisem základních druhů světelných objímek.

Zajímavosti ve článku týkajícím se objímek:

Není lehké se v objímkách vyznat:

Objímky jsou důležitou částí svítidel, protože slouží k upevnění světelného zdroje a přívodu elktrického proudu. Máme různé druhy objímek. Můžou se lišit tvarem, rozměry, materiálem a jinými. V tomto množství je často těžké se vyznat. Až na určité vyjímky se dají objímky rozdělit do 3 hlavních kategorií: šroubovací (s Edisonovým závitem), kolíčkové a bajonetové.

Šroubovací objímky:

Také se jim často říká Edisonova šroubovací objímka. Jedná se se o nejběžnější a nejsnáze rozpoznatelný druh objímky. Tyto světelné objímky nesou kódové označení začínající písmenem "E" (jako Edison) a dále nasleduje číslo. Číselná hodnota představuje průměr patice milimetrech, která se do dané objímky vejde. Například žárovka E27 má patici, která má průměr 27 mm.

Zde máte uvedeny některé druhy patic:

Kódové označení Název Průměr patice
E39

Velký Edisonův závit / Goliath Edison Screw (GES)

39 mm
E27

Edisonův závit / (Medium) Edison Screw (ES)

27 mm
E26

Edisonův závit / (Medium) Edison Screw (ES or MES)

26 mm
E17

Menší Edisonův závit (USA) / Intermediate Edison Screw (IES)

17 mm
E14

Malý Edisonův závit / Small Edison Screw (SES)

14 mm
E12

Svícnový Edisonův závit / Candelabra Edison Screw (CES)

12 mm
E11

Miniaturní svícnový Edisonův závit / Mini-Candelabra Edison Screw (mini-can)

11 mm

Všechny Edisonovy objímky se skládají z kovového závitového jádra s kontatky a pouzdra, které může být vyrobeno z různých materiálů. Jako příklad můžeme uvést plast, porcelán, mosaz, nikl  a jiné. Pouzdro může mít různé barevné provedení. Jaký materiál si vyberete je víceméně o estetické volbě. Jedinou věc, na kterou se vyplatí dávat pozor je, že některé plastové objímky nemusí zvládat vyšší teploty u určitých světelných zdrojů.

Kolíčkové objímky

Najdou často použítí zejména u kompaktních zářivek. Základem kolíčkové objímky jsou jeden až čtyři kolíky vyčnívajícimi ze vnitř, které dodávají do žárovky elektrický proud. Kolíčkové objímky mají více kódových označení. Velmi často je to ale písmeno "G", po němž následuje číselná hodnota, které udává vzdálenost mezi kolíčky v milimetrech. Do některých druhů objímek je nutné patici nasadit a nasledně mírným otočením zafixovat - například GU10.

Bajonetové objímky

Bajonetové objímky mají válcovitý tvar a naproti sobě vířezy ve tvaru písmene "L". Na dně obímky je pružina, která slouží zároveň jako kontakt. Světelné těleseo má postraní výstupky, které se nasunou do výřezů objímky a mírně pootočí, čímž dojde k jejich fixaci.

Zdroje:

  • https://blog.1000bulbs.com/types-of-sockets
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Patice
  • http://www.ledprovas.cz/ledprovas/eshop/29-1-Clanky-o-LED/196-2-Prehled-patic-zarovek
  • HABEL, Jiří. Světlo a osvětlování. Praha: FCC Public, 2013. ISBN 978-80-86534-21-3.
Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím